Anadolu Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

ANADOLU BANKASI TARİHÇESİ

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan HABAŞ grup 1997 yılında özelleştirme idaresinin açtığı ihale ile Anadolu Bank’ın sahibi ve kurucusu konumunu almıştır. İlk etapta 3 şube ile yola çıkan Anadolu Bank yıllar içerisinde sürekli artış gösteren bir büyüme göstererek günümüzdeki halini almıştır. Türkiye’nin KOBİ Bankası olma sloganı ile yola çıkan banka bugün itibariyle borsa, yatırım, leasing, faktöring konularında müşterilerine hizmet vermektedir. Bunların dışında şube bankacılığı, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı hizmetleri veren banka birçok alanda faaliyet göstererek günümüzün önemli bankalarından biridir.

ANADOLU BANKASI KREDİ VE KAMPANYALARI

Anadolu Bankası diğer bankaların aksine kredi ve kampanyalarını çoğunlukla KOBİ işletmeler üzerine sunmaktadır. Esnafın büyümesi ve işletmesini büyütmesi konusunda hem yatırım hem de kredi desteği sunan banka bugün birçok işletme sahibi esnafın iş ortaklığı yaptığı sayılı bankadan biridir.

ANADOLU BANKASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI

Anadolu Bankası özellikle KOBİ sahibi müşterilerinin memnuniyetine oldukça önem vermektedir. Müşterilerinin şikayet, problem, görüş ve önerilerini dinlemek ve sorunları çözümleme adına bir çok yoldan çağrı hizmeti vermektedir.

İnternet şubesi ya da internet sitesi üzerinden müşteri memnuniyet formu doldurularak ulaşabilirsiniz. Bunun dışında telefon bankacılığını kullanıyorsanız, 0850 222 55 50 numarasını arayarak müşteri hizmetlerine direk bağlanabilirsiniz.

ANADOLU BANKASI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Anadolu Bankasına posta yolu ile yapılacak bildirimler için genel müdürlük merkez binası Saray Mahallesi Toya Sokak No : 3 Ümraniye / İstanbul adresinde faaliyet göstermektedir.

Yorum yapın