ÖSYM İletişim Merkezi

ÖSYM nedir?

ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) orta öğretimden mezun olacakların ve yüksek öğretime giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin sınav sonuçlarına ve puan durumuna göre kendi istekleri doğrultusunda önlisans ve lisans öğrencilerinin seçtikleri bölüme yerleştirilmelerini düzenleyen devlet kurumudur. ÖSYM devlet nezdinde yapılacak bir çok sınavı da bünyesinde barındırır YKS, TYT, YDT,ALES,KPSS,YDS… bunlardan birkaçıdır.

ÖSYM eşit ve adil bir sistemdir.

ÖSYM bünyesinde barındırdığı sınavların yapılış amaçlarını, şekillerini (yazılı-test) şeklinde, konusunu, süresini, sınavlara giriş şartlarını sınav öncesinde belirlemiş olup bu konu Hakkı’nda bilgi vermektedir. Bütün bu içerik ve bilgi konusunda sınav yönetmeliğinde bilgi olarak sunulmakta. ÖSYM  her zaman adil bir eğitim sistemi oluşturmak için her bireyin aynı sınava tabi tutulduğu bir sınav sistemini benimsemiştir. ÖSYM sınavları çoğunlukla senede bir kez gerçekleştirdiği için birey üzerinde psikolojik baskıların fazla hissedildiği bir sınav sistemi olduğu için her sene bu baskıyı azaltmak adına yeni adımlar ve yeni gelişmeler eklenmektedir. ÖSYM her zaman eşit ve adil olmak adına herkesi aynı sorulara, aynı konulara, aynı şartlara, aynı zamana mensup kılarak bu eşitliği ve adil olmayı hedeflemiştir.Bu eşitlik felsefik olarak şekli anlamda bir eşitlik olduğunu görüyoruz. Maddi anlamda eşitlik toplumun herkesimine uygulana bilmesi uzun yıllar sonunda gerçekleşen bir eşitlik türüdür.

ÖSYM’ye ulaşmak mümkün mü? 

ÖSYM adil,eşit olmanın yanında tabi ulaşılabilir, bir kurumdur. Aklımıza takılanlar, sınav yönetmeliğinde anlayamadığımız konularda,sınav yönetmeliğinde bizi kapsayan yada kapsamadığını düşündüğümüz konu hakkın da 444 67 96 ulaşılabilirlik ve erişebilirlik sağlamakta.

“ÖSYM İletişim Merkezi” üzerine bir yorum

  1. DGS sınavında sadece sözel soruları yanıtladım,
    sınav kağıdımın sayısal soruları cevaplamadığım için değerlendirilmeye alınmayacağı bilgisini aldım,
    lütfen soruma yanıt verin.

    Cevapla

Yorum yapın