Paşabahçe Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Paşabahçe firması 1936 yılında kurulmuştur. Bakanlar Kurulu kararı ve Türkiye İş Bankası’nın finanse etmesi ile kuruldu. Kurucusu Celal Bayar ve İsmet İnönü’dür. Sadece şişe üreterek yola başlayan Paşabahçe, açıldığından itibaren 25 bin adet şişe üreterek ‘Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Sosyetesi’ adını almıştır. Temellerinin İstanbul Beykoz ilçesinde atıldığı firmanın, ilk kurulduğunda sadece 400 çalışanı bulunmaktaydı. Günümüzde ise binlerce çalışanı bulunmaktadır. Kısa sürede cam ürünleri ile yoğun ilgi görmüştür. Türkiye’de 46 yurt dışında ise 47 mağazası bulunmaktadır. Porselen ve cam ürünlerinde bir numara olmuştur. Hem tarihi ile ön plana çıkmış hem de ürün çeşitliliği ile ilgi odağı olmuştur. Tüm sorularınız için Paşabahçe müşteri hizmetleri iletişim telefon numarasını arayabilirsiniz. Paşabahçe ürünlerini günümüzde her yerde bulabilirsiniz. Mağaza ya da ürünleri bulmakta zorluk yaşarsanız web sitesinden online olarak alışveriş yapabilirsiniz.

Paşabahçe, porselen dışında seramik, mutfak eşyaları, ahşap, çelik sofra, dekoratif ürünler gibi ürünlerde satmaya başlamıştır. Ürün çeşitleri arttıkça müşteri kapasitesi de aynı oranda artmıştır. Alışveriş yaparken, iade işlemlerinde ve değişimlerde yaşadığınız her türlü problemler için Paşabahçe müşteri hizmetleri iletişim telefon numarasını arayabilirsiniz. 7/24 faaliyette olan müşteri temsilcileri olduğu için istediğiniz zaman bağlanabilir ve işlemlerinizin devamını sağlayabilirsiniz. Diğer tüm öneri, istek, şikayet ve sorularınız için Paşabahçe çağrı merkezi iletişim telefon numarasını arayabilirsiniz.

Paşabahçe Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

0850 222 19 35

Arama Terimleri, Paşabahçe müşteri temsilcisi, Paşabahçe iletişim numarası, Paşabahçe müşteri hizmetleri iletişim numarası, Paşabahçe canlı destek, Paşabahçe çağrı merkezi iletişim numarası, Paşabahçe şikayet hattı, Paşabahçe irtibat numarası

Yorum yapın