TEB Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI TARİHÇESİ

Türkiye’nin en eski ve en köklü bankalarından biri olan TEB 1927 yılında kurularak bankacılık faaliyetlerine başlamıştır. Kurulduğu günden beri sürekli gelişim gösteren banka günümüz itibari ile faktöring, leasing, yatırım, sigorta, portföy gibi çok geniş bir alanda müşterilerine hizmet vermektedir. Bunun yanında telefon bankacılığı, internet bankacılığı, şube bankacılığı ve ATM cihazları ile geniş bir yelpazede hizmet veren banka, Türkiye ekonomisinin can damarlarından biri olmaya devam ediyor. 74 ülkede faaliyet gösteren BNB Paribas ile iş birliği imzaları atan TEB her geçen gün gücünü arttırmaya devam ediyor.

TEB HİZMETLER VE KAMPANYALAR

Türkiye Ekonomi Bankası müşterilerine yönelik birçok alanda hizmet vermeye devam etmektedir. Klasik bankacılık faaliyetleri göz önüne alındığı zaman müşterilerinin çeşitli ihtiyaçlarına göre kredi kampanyaları sunmaktadır. Bunun dışında firmaların kartlı ödeme seçenekleri konusunda iş ortaklığı sunan banka POS cihazı hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca kobilerini büyütmek isteyen esnaflar içinde çeşitli güzel kampanyalar sunmaktadır.

TEB MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI

Telefon bankacılığına verdiği önem ile ön plana çıkan TEB 0850 200 0 666 numarası ile müşterilerine çağrı destek hattı hizmeti vermektedir. Bunun dışında 4700 numarası ile SMS bankacılığı işlemlerini gerçekleştiren TEB bu alanda bazı basit banka işlemlerinizi SMS ile yapmanıza olanak sağlamaktadır.

TEB ŞİKAYET HATTI

TEB, müşterilerine karşı oldukça şeffaf bir yönetim ile yaklaşmaktadır. Müşterilerinin şikayetlerini dinlemek ve şikayet problemlerinizi çözümlendirmek için 0850 200 0 666 numarasından hizmet vermektedir. Bankanın genel müdürlük merkez binası ise TEB Kampüs C ve D Blok Saray Mahallesi Sokullu – Ümraniye / İstanbul adresinde yer almaktadır.

Yorum yapın